8-inanilmaz-salon-dekorasyonu-icin-secilecek-renkler

8 İnanılmaz Salon Dekorasyonu İçin Renk Seçeneği

binance refarans

Salon dekorasyonunda doğru renk şeması, evdeki her boş alanın ruhunu doldurabilir. Oda aynı zamanda sadece yaşamak değildir, odanın renk şeması kullanıcılarının psikolojisini olumlu yönde etkileyebilir. Ancak, renkleri sıralama ve seçme işlemi hafif bir mesele değildir. Milyonlarca renk arasından, uyumlu bir kombinasyon oluşturabilecek bir dizi renk seçeneği seçmeniz gerektiğini hayal edin.

8-inanilmaz-ic-mekan-dekorasyonu
8 İnanılmaz İç Mekan Dekorasyonu

Ayrıca, uzayda görünen renk şeması yalnızca bir veya iki iç unsurdan gelmez. Mobilyadan en küçük detaylara kadar her iç eleman renk çeşitliliğine katkıda bulunur ve son renk şeması üzerinde farklı etkiler yaratır.

1.Yeşil ve Kahverengi Renkleri

Ahşap mobilyaların varlığı odanın renk şeması üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Nötr olma eğiliminde bir karaktere sahip olmasına rağmen, yaydığı odun gölgelerinin aslında diğer renklerden daha baskın görünme olasılığını dışlamaz.

8-inanilmaz-salon-dekorasyonu-icin-renk-secenegi-beyaz
Beyaz Oturma Grubu

2. Pembe ve Mavi Renklerinin Muhteşem Karışımı

Odada feminen bir renk şeması sunmaktan çekinmeyin. Doğru kompozisyon ile, renk şeması çok tatlı görünmeyecek ve rahatsız etmeyecektir. Bazı noktalarda mavinin ve pembenin kullanılması aslında sakinleştirici bir etki sağlayabilir. Mesela cıvıl cıvıl deniz mavisi ve açık pembe tonları kullanılan salonunuzda oturarak bir kitap okumak. Hayali bile muhteşem olan bu dekorasyon neden sizin seçiminiz olmasın?

8-inanilmaz-salon-dekorasyonu-icin-renk-secenegi-pembe-mavi
Pembe ve Mavi Oturma Grubu

3.  Beyaz Doğal ve Sade Renk Şemaları

Renkler güzeldir fakat sadeliğin şıklığı ve asaleti yeri doldurulamayacak düzeydedir. Mesela beyaz bir sadelik öncüsü ve her alana uyum sağlayan renktir. Peki ya bunun yanına biraz pudra tonlarında renk atarsanız. Bence sadelik bozulmaz hatta sadeliği ve şıklığı koruyarak bir ikili meydana getirirsiniz. Buda evinizin en güzel köşesinde sizi bulutlar üzerinde gibi hissettirir. Sonuçta bulutlarda beyazdır.

8-inanilmaz-salon-dekorasyonu-icin-renk-secenegi-beyaz
Beyaz Oturma Grubu

4. Sarı Sıçraması ile Renk Düzeni

Sarı, iyimserlik üreticidir. Kaçınılmaz olarak, neşeli izlenim bu renge çok yakın. Çalışma alanındaki, çocuk oyun odasındaki ve çocuk yatak odasındaki renk şemasına bir sarı ekleyin. Neşelenmesine ek olarak, sarı ve turuncu gibi türevleri beyin performansını uyarabilir ve yaratıcılığı teşvik edebilir.

8-inanilmaz-salon-dekorasyonu-icin-renk-secenegi-sari
Sarı Oturma Grubu

5. Mavi İşlevsel Tonların Keyfi

Mavi yeni ve taze bir dalgalanma ile eş anlamlıdır. Gökyüzü ve deniz deryası yansıtır. Huzur ve ferahlık sağlar insana bu yüzden en sevilen renk seçeneğidir. Huzur arıyorsanız salonunuzda gökyüzü edasını mavi tonlarında bulmanız gerekir.

8-inanilmaz-salon-dekorasyonu-icin-renk-secenegi-mavi
Mavi Oturma Grubu

6. Siyah ve Kırmızı Biraz Asillik ve Ağırlık

Kırmızı gibi sıcak salon dekorasyonlarında kullanılacak boya renklerinin iştahı artırdığına inanılmaktadır. Birçok insanın kırmızı kullanmasına şaşmamak gerek. Ağırlığı ve renkler ile girdiği uyuşum ise tartışılması zor meselelerden birisidir. Türk bayrağında bulunduğu gibi ne kadar asil renk olduğunu buradan da anlayabiliriz. 

8-inanilmaz-salon-dekorasyonu-icin-renk-secenegi-kirmizi-siyah
Kırmızı ve Siyah Oturma Grubu

7. Hardal ve Kahverengi Biraz Keyif Meselesi

Hardal anlamı belirlenemeyen renk türüdür. Bir bakımdan hoş ve cesur tonları sergiler fakat bir ikiliye dahil etmek istediğiniz zaman sizi olumsuz yönlendirebilir. Fakat ikilide kullanırken dikkat edilen renk tonları varsa korkmanıza gerek yok. Mesela hardal ile uyumlu olabilecek renklerden birazını sizlerle paylaşalım. Mor, Mavi, Kahverengi, Kırmızı ve Yeşil gibi ilk akla gelebilecek renkler bunlardır. Mat siyah tonları ve yumuşak gri tercihlerinde bulunma şansınız var. Önemli olan hardal ile kullanacağınız rengi iyi seçmektir. Biz başyapıt olarak Hardal ve Kahverengi ile yapılan kombinasyonu sizlere önerdik.

 

8-inanilmaz-salon-dekorasyonu-icin-secilecek-renkler-hardal-kahverengi
Hardal ve Kahverengi Oturma Grubu

8. Mor Zevkli ve Dinamik Renk Yapıtı

Mor ve yanında kullanılabilecek kendisi gibi nötr renkler dekorasyonunuzu boğar neticesinde olanlar vardır. Fakat tonlarını yakaladığınız sürece vereceği huzur ve ferahlık tartışılmaz göz zevki yaratır.

8-inanilmaz-salon-dekorasyonu-icin-renk-secenegi-mor
Mor Oturma Grubu

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir