Banyo DekorasyonuDekorasyonEv Tekstili

Banyo Paspasları

Banyo paspası alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Banyo Paspasları, Banyo Dekorasyonlarının Vazgeçilmez Bir Parçasıdır.

Banyonuza adım attığınızda banyo dekorasyonunuz ile uyumlu, bir buluta basarmışcasına sizi mutlu eden banyo paspasları ile  karşılaşmayı istiyorsunuz değil mi? Eğer cevabınız evet ise bu yazımızı okumadan alışverişe çıkmayın. Çok farklı renklerde, desenlerde üretilen banyo paspaslarını ve onları seçerken dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda sizin için inceledik.

Banyo paspaslarının tercih edilmesinin en önemli sebebi kullanıcıların banyolarında sıcak bir atmosfer oluşturma istekleridir. Ayağınızı banyonuza bastığınızda sizde oluşturduğu o yumuşacık hisler banyo paspaslarından vazgeçmenize engel olur

Banyo paspasları tek parça, 2 parça ya da 3 parçadan oluşabilmektedir. Banyonuzun genişliğine göre istediğiniz banyo paspasını seçebilirsiniz.

Banyolar ıslak zeminler oldukları için banyo paspasların da kullanılan malzemeler neme dayanıklı, çabuk kuruyabilen özellikte malzemeler olmalıdır. Eğer banyo paspasınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kullanılan malzemeye dikkat etmelisiniz. Çamaşır makinesinde yıkanabilmesi size paspasınızın temizliği açısından kolaylık sağlayacaktır.

Banyo paspaslarında sıklıkla kullanılan malzemeler akrilik, pamuk ve polyesterdir.

Akrilik banyo paspası: Sentetik bir üründür. Yüne en yakın iplik cinsi olarak bilinir. Yünün yumuşaklığını size hissettirir. Yüne göre daha uygun fiyatlı olması tercih sebebidir. Dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Nemi az çeker bu özelliği ile ıslak zeminlere uygundur. Temizliği kolaydır. Tüylenme riskine karşı vakumlanması gerekir.

Pamuk banyo paspasları: Tamamen doğal bir üründür.Yumuşak bir dokusu vardır.Lekelere dayanıklı değildir.Pamuk nemi emdiği için temizliği zordur.

Polyester banyo paspasları: Polyesterin hammaddesi petrol ve taşkömürü katranıdır. Islaklığa dayanıklı bir malzemedir. Pamuk, yün ve keten gibi doğal malzemelerle karıştırılmasından son derece dayanıklı ürünler ortaya çıkar.

Kullanılan boyalar da markadan markaya farklılık göstermektedir. Banyo paspası alırken içerisinde kullanılan tekstil boyalarının insan sağlığına zarar vermeyen malzemeler olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanmak istediğiniz banyo paspasının renklendirme aşamasında kullanılan Tekstil boyaları OEKO- TEX 100 standartlarına sahip olmalıdır.

Kaydırmaz Banyo Paspasları

Banyo paspaslarının banyolarda tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisi de tabanlarında yerleştirilen kaydırmaz özellikleridir. Kaydırmaz özelliğini vermek için doğal lâteks taban, dod taban gibi tabanlar kullanılır.

Dod taban: Çamaşır makinesinde yıkanabilir. İnce, kaydırmaz tabandır. Özellikle yazlık evlerde daha rahat kullanılabilir.

Doğal lâteks taban: Doğal kauçuğun vulkanize edilmesi ile elde edilir. Vulkanize edilmesi sırasında yapılan işlemler yetersiz olursa lâteks ürünlerde dökülme diye tanımlanan bozulmalara rastlanır ve ürün kullanılamaz hale gelebilir.

Tercihiniz dekorasyonda nostaljiden yana olacaksa banyo paspasların da çok farklı tasarımda ürünleri bulabilirsiniz. Türk toplumunda çeyizlik olarak adlandırılan bu ürünlerde danteller, taşlar ve işlemeler sizin zevkiniz doğrultusunda yer alacaktır. Tamamen el işçiliği ile hazırlanan bu ürünler size özel bir şekilde hazırlanabilir.

Son zamanlarda dijital baskılı banyo paspası da banyo dekorasyonunda sıkça yer aldığını görmekteyiz. Canlı renklerin yer aldığı bu paspas banyomuza renk ve boyut kazandırabilir.

 

 

 

 

 

Banyo paspas ile uyumlu dekorasyon ürünleri  ile banyonuzda bir bütünlük sağlayabileceğinizi de unutmayın.İyi alışverişler.

Etiketler

iyiyilcom

Dekorasyon blogu ayağınıza geldi. Evinize, ofisinize dekorasyon yapılır. 1 Saatte yazılır 2 dakikada okutulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı