dekorasyon-nedir

Dekorasyon Nedir?

binance refarans

Dekorasyon, herkesin hayal gücünü ortaya koyabildiği, kadınlar başta olmak üzere her bireyin kendini içerisinde rahat bulabileceği yaşama alanları oluşturma çabasıdır.  Her yaşam şeklinin ve ruh hali başka bir tasarım görüntüsü olarak karşımıza çıkabilir. Gönlümüze ve hayal gücümüzün elverdiğince bir dekorasyon modeli oluştura bileceğimiz gibi, hazır örnekler içinden bize en çok hitap eden tarzı da seçebiliriz.

dekorasyon-onerileri
Dekorasyon Önerileri

Dekorasyon için yola koyulmadan önce kendimizi en rahat ve huzurlu hissedeceğimiz ortam hakkında fikir sahibi olmamız önemlidir. Kendimizi ne kadar iyi tanırsak o denli yerinde seçimler yapa biliriz. Bundan sonra en belirleyici konu evimizin planı, şekli ve genişliğidir. Dekorasyona nereden başlayacağımıza, evin en çok hangi alanını kullanıyoruz sorusuyla başlayabiliriz. Bazen bu alan oturma odası bazen de mutfak olabilir. Bazı yaşam alanlarında mutfak ve oturma odası bir arada olabilir. Özellikle köklü bir tasarım için sadece yeni eşyalar edinmek yeterli olmayacaktır. Zemin, duvarlar ve perdeler de dekorasyonun olmazsa olmazları arasındadır. Zemin ve duvarları seçerken evimizin genişliği, kullanım ihtiyaçları ve aldığı ışığı göz önünde bulundurmamız gerekir. Örneğin çocukların yaşadığı ortamlarda kolay temizlenen malzemeleri tercih etmek önemlidir. Evimiz çokta ışık almayan bir konumdaysa seçeceğimiz renkler ortamımızı daha aydınlık göstere bilecektir.

dekorasyon-nasil-yapilir
Dekorasyon Nasıl Yapılır

2019 Dekorasyon Fikirleri

Kentleşmenin ve sanayileşmenin ön plana çıktığı günümüz dünyasında, doğal yaşama özlem doğal ve organik olanı aramak bir ihtiyaç haline gelmiştir. Tabi yaşamdan ve doğadan kopuş dekorasyon fikirlerini belirlemiş, doğal konseptler ön plana çıkmıştır. 2019 yılının dekorasyon trendlerine de bu tabi olanı arayış damga vurmuştur. Bu arayış başta malzeme seçiminde kendisini göstermektedir. Sentetik ürünler yerine taş, ahşap ve cam kullanımı ön plana çıkmıştır. Her ne kadar Ahşabın kullanımı geçmişten buyana yaygın olsa da günümüzde daha doğal bir kullanımdan söz edebiliriz. Örneğin daha az işlem görmüş, olduğu gibi kullanılan parçalar gibi.

2019-dekorasyon-onerileri
2019 Dekorasyon Fikirleri

Doğallık arayışının önemli bir yönünü de renkler oluşturmuş yeşil ve tonları her zamankinden daha fazla ön plana çıkmıştır. Her ne kadar renk seçimini karakterimiz ve zevkimiz belirlese de, diğer tonlarla etkileşim ve ışık ve mekâna uyum tamamen beğenimize bırakılamayacak bir konu. Örneğin diğer renkleri daha iyi yansıtan nötr tonlar 2019 yılı trendlerinde ön planda görünüyor. Bu yönüyle başta grinin kullanımı son derece yaygın. Kısacası insanların renk tercihleri kişiliği yansıtmakla beraber , renklerin işlevsel yönlerini göz önünde bulundurmakta son derece önemli.

2019-dekorasyon-fikirleri
2019 Dekorasyon Fikirleri

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir