Yuvarlak Halı

Dekorasyonun Tamamlayıcısı Halılar Nasıl Seçilir?

binance refarans

Bugün ise daha çok üç boyutlu görsellerin bulunduğu modeller ön planda! Evinizin dekorasyonunda önemli rol oynayan halıların seçimini yaparken modanın yanı sıra koltukların, aksesuarların, perdelerin, dolapların ve mekanda kullanılan diğer eşyaların rengine ve tarzına uygun olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca halıların antialerjik olmasına dikkat etmeniz sizin ve diğer ev üyelerinin sağlığı açısından da büyük önem arz eder. Peki hangi modeller evinize uyum sağlar, gelin göz gezdirelim…

Salonların Vazgeçilmezi: Yuvarlak Halı

Modern ya da klasik tarzda olması fark etmeksizin her salona şıklık katan yuvarlak halı modelleri, renk ve desenlerinin yanı sıra şekli itibariyle de evinizin havasını yumuşatır. Yuvarlak ve oval şekilli modeller genellikle büyük salonlarda tercih edilirken boyutları dikkate alınarak küçük ve dar salonlar da tercih edilebilir. Evinizdeki şıklığın imzası niteliğinde olan modellerde fiyatlar farklı kriterlere göre değişkenlik gösterir. Halı fiyatları üzerinde değişkenliğin en önemli sebepler ürünün metrekaresi ve kalitesidir. Yuvarlak halı fiyatları da yine büyüklük ve malzeme kalitesine göre farklılık gösterir.

İpliğine Bakmadan Halı Almayın

Halının kalitesini anlamak için yapımında kullanılan ipliğin çeşidine ve ne kadar sık dokunmuş olduğuna bakmanız gerekir. Kullanılan iplik temizlemenin kolay olması, uzun süreli kullanım olanağı gibi unsurlarda çok önemlidir. Hav sıklığı da denilen iplik sıklığı da iplik çeşidi kadar önemlidir. Sık dokunmuş ürünü, katlayarak anlayabilirsiniz. Katladığınızda zemini görünmüyorsa sık dokunmuş olduğunu anlaşılır. Peki halıların ipliğine göre özellikleri nelerdir?

Yün halılar: Doğal iplikten yapıldığı için yün modeller diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Fakat çok dayanıklıdır. Bu nedenle hava sirkülasyonu fazla olan salon ve oturma odası gibi mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Ateşe dirençli oldukları kadar lekeye karşı dirençli değillerdir. Bu sebeple temizliği özen ister. Yeni olan yünlü modellerde yün atma sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu yıkayarak, vakum yaparak ya da fırçalayarak aşabilirsiniz. Ev üyelerinde alerjik reaksiyon gösterebilir, dikkatli olmanız gerekir.

Akrilik modeller: Akrilik malzemeli modeller, uzun ömürlüdür ve yün malzemeden üretilen kadar konforludur. Fiyat olarak da uygun olan bu tür çokça tercih edilir. Leke tutuşu azdır. Aşınmaya karşı dirençlidir. Bundan dolayı sık kullanılan mekanlarda kullanıma uygundur.

Polyester halılar: Çok uzun ömürlü olmasıyla bilinen polyester olan modeller, su bazlı lekeleri tutmaz, suya dayanıklıdır ve kolay temizlenir. Cıvıl cıvıl renk ve desenlerde, polyester malzemeden üretilen bu ürünleri her odanızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fiyatları da çok uygundur.

Naylon (Polyamid) modeller: Aşınmalara karşı dayanıklı olan naylon malzemeli modeller, leke tutmaz ve kolaylıkla temizlenebilir. Parlak bir yüzeye sahiptir. Bu özellikleri sayesinde çocuk odası ve mutfak gibi çabuk kirlenebilecek ortamlarda kullanabilirsiniz.

Polipropilen modeller: En ekonomik halı çeşididir. Leke tutmaz ve temizliği kolaydır. Fakat üzerine koyduğunuz mobilya nedeniyle izler oluşabilir. Isıya karşı da dayanıksızdır. Kullanım ömrü kısadır.

Halı Seçmenin Püf Noktaları Nelerdir?

  • Halı seçerken acele etmeyin. Tüm odayı dekore edip yerleştirdikten sonra boş kalan alanın büyüklüğüne en uygun olan modeli seçin.
  • Kalabalık ve sıkışık bir görünüm olmasını istemiyorsanız, ölçüleri mobilyaların bitiş noktasını hesaplayarak alın.
  • Mobilyalarınızı beyaz, bej gibi açık tonlarda tercih ettiyseniz kilim konusunda biraz daha özgür seçim yapabilirsiniz. Açık renkli mobilyalarla birlikte koyu renkleri bünyesinde barındıran bir model bile kullanabilirsiniz.
  • Odanız darsa yolluk modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca dar oda da açık renkli modeller kullanmanız odayı daha geniş ve ferah gösterecektir.
  • Çok sık girilen salon, oturma odası gibi bir mekan için aşınmaya karşı ekstra dirençli modeller seçmeniz uzun ömürlü olmasını sağlar.
  • Halı renklerini büyük mobilyalara göre değil de kırlent, perde, aksesuar gibi yoğunluğu az olan renklerde tercih etmeniz uyumu yakalamanızı sağlar.
  • Çocuk odasında tercih edilen modellerin özellikle antialerjik olmasına dikkat edin. Çünkü, evinizin küçük üyesi kilimlerden çıkan tozlardan alerji olabilir. Aynı şekilde sizin de alerji sorununuz varsa antialerjik özelliğine dikkat etmeniz yararınıza olur.
  • Mutfakta halılar çok kirlenir. Bu nedenle koyu renkli ve kaymaz tabanlı çeşitler mutfak için idealdir.

Eviniz için en modern halı modellerini en uygun fiyatlarla şimdi Koçtaş‘ta bulabilirsiniz. Yüzlerce model ve onlarca markayı bir arada kolayca keşfederken güvenli online alışverişin tadını çıkarmayı ihmal etmeyin…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir