RÖLYEF

Rölyef Malzemeleri: Kendin Yap Rölyef Tabloları

binance refarans

Rölyef Malzemeleri: Kendin Yap Rölyef Tabloları  – Rölyef sanatı Fransız kökenli bir sanat olup resimlere boyut kazandırabildiğimiz bir çalışmadır.Kabartma sanatı da diyebileceğimiz bu sanatın farklı tarzları vardır.Rölyef sanatının kağıt rölyef olarak adlandırılan kısmı bu yazımızın konusu olacak. Kağıt rölyef çalışmaları evde rahatlıkla uygulayabileceğimiz çalışmalardandır.Yağlı boya resimler,hat sanatı eserleri  ,gerçek resimler bile rölyef sanatı ile yeniden boyutlandırılabilir. Tablolarınızı hazırlarken her bir parçayı yerine koyduğunuzda stresinizin de bir yandan dağıldığını  fark edeceksiniz.Hele bir de sonuca ulaştığınızda tablonuzun karşısına geçip yüzünüzdeki gülümseme ile seyretmenin değeri ölçülemez.

 

Rölyef Malzemeleri: Kendin Yap Rölyef Tabloları

Rölyef Malzemeleri: Kendin Yap Rölyef Tabloları

 Rölyef Malzemeleri: Kendin Yap Rölyef Tabloları

Sesinizi duyar gibiyim. Ah ne olurdu benim de duvarlarımı süslese şu kaplumbağa terbiyecisi tablosu. Ya da aşığı olduğunuz bodrum evleri karşılasa sizi evinizin duvarlarında. Osman Hamdi Bey resmini ikinci kez yapmış ama bizim o resmi yapabilme şansımız var mı?  Kendi el emeğinizi ekleyerek hem de boyutlandırılmış bir şekilde bu tablolara sahip olmak ister misiniz? O zaman buyurun kendin yap rölyef çalışmasına.

Rölyef sanatı Fransız kökenli bir sanat olup resimlere boyut kazandırabildiğimiz bir çalışmadır.Kabartma sanatı da diyebileceğimiz bu sanatın farklı tarzları vardır.Rölyef sanatının kağıt rölyef olarak adlandırılan kısmı bu yazımızın konusu olacak. Kağıt rölyef çalışmaları evde rahatlıkla uygulayabileceğimiz çalışmalardandır.Yağlı boya resimler,hat sanatı eserleri  ,gerçek resimler bile rölyef sanatı ile yeniden boyutlandırılabilir. Tablolarınızı hazırlarken her bir parçayı yerine koyduğunuzda stresinizin de bir yandan dağıldığını  fark edeceksiniz.Hele bir de sonuca ulaştığınızda tablonuzun karşısına geçip yüzünüzdeki gülümseme ile seyretmenin değeri ölçülemez.

Peki, böyle bir sanat eserini kendimiz nasıl yapabiliriz? Nelere ihtiyacımız var?Size bu konuda yardımcı olabilecek ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle hangi resmi rölyef sanatı ile boyutlandırmak istediğinize karar vermelisiniz.Karar aşamasında tarih temalı resimleri bir değerlendirin derim.Çok güzel gözüküyorlar.Resimleri internet üzerinden seçip oradan satın alma şansınız olduğu gibi yakınınızdaki bir matbaadan da temin edebilirsiniz.

RÖLYEF KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ e1554068719882

Rölyef Malzemeleri Nelerdir?

Rölyef Malzemeleri Nelerdir. Rölyef yapacağınız resmin 10 adet renkli baskısı (Tercih ettiğiniz resmin özelliğine göre baskı sayısı 6-10 arasında değişebilmektedir.)

Rölyef bıçağı (kretuvar bıçak)

Rölyef tahtası (resimleri kesmek için kullanacaksınız)

Kesim için demir cetvel

Boya kalemi(kestiğiniz resimlerin kenarlarındaki beyazlıkları kapatmak için kullanacaksınız.)

Rölyef ütüsü(kestiğiniz resimleri düzleştirmek için kullanacaksınız.)

Rölyef ütü matı

Soğuk silikon ve silikon tabancası (resimleri birbirine tutturmak ve boyutlandırmak için kullanacaksınız.)

Süslemek için boyutlu boyalar (resimlerin kenarlarına hacim vermek için kullanacaksınız.)

Sprey cila

 

Eğer malzeme listeniz tamamsa haydi” kendine rölyef tablo yap “çalışmasına başlayalım.

1.AŞAMA

İlk aşama olan kesme aşamasına geçmeden dikkat etmemiz gereken kurallar var. Resimleri keserken perspektif kurallarına uygun hareket etmelisiniz. Geriden öne gelerek (resmin dışından içeriye doğru )kesme işlemini yapmalısınız. Eğer bir manzara resmi yapıyorsanız gökyüzünden başlamalı zemine doğru devam etmelisiniz. Şimdi resminizi rölyef bıçağı ile kesmeye başlayabilirsiniz.

RÖLYEF KESİM 3

2.AŞAMA

Eğer ilk resmi kesmeyi bittirdiyseniz, ikinci resmin dışındaki kısmını ya da manzara resmi yapıyorsanız gökyüzünü kaybetme zamanı. İkinci resmin de kesilmesi ile kenarlarındaki beyaz kısımları bir keçeli kalem yardımı ile kapatmalısınız. Tüm resimleri  aynı anda kesmeyin. Çünkü resmin silikonlama aşamasında kurumasını beklemelisiniz yoksa resminizde çökmeler meydana gelebilir. En iyisi silikonladığınız resimler kururken diğer resmi kesmeye başlamanızdır. Bu size ayrıca vakit kazandıracaktır.

3.AŞAMA

Ütüleme işlemine geçebilirsiniz. Bu aşamada desen ve boyutlara göre kullanabileceğiniz farklı boyutlarda demir ütüler kullanmalısınız.Deseni hafif dokunuşlarla kağıdı kırmadan ütülemelisiniz.Ütüleme işlemini- resminizin durumuna göre- her katta yapmak zorunda değilsiniz.

RÖLYEF ÜTÜSÜ

4.AŞAMA

Silikonlama aşaması.Bu aşamada kestiğiniz ikinci resmin arka yüzünü silikon tabancası ile hacim vererek silikonlamalısınız . Silikon tabancasını dik tutmanız gerekmektedir.

5.AŞAMA

Yerleştirme aşaması.Silikonladığınız resmi dikkatli bir şekilde ilk resmin üzerine yerleştirmelisiniz.Yerleştirmeden sonra  silikonun kuruması için en az yarım saat beklemeniz gerektiğini unutmayın.Kurumasını beklerken üçüncü resmi hazırlamaya başlıyabilirsiniz.Yukarıda saydığımız işlemleri her resim için tekrar edin ve çalışmanızın sonuna doğru yaklaşın.

6.AŞAMA

Üst üste yerleştirdiğiniz resimlerle sona yaklaşan rölyef çalışmasında boyutlu kalemle resminize hacim katabilir ve taş,kurumuş bitki gibi materyallerle zenginleştirebilirsiniz.Artık spreyleme aşamasındasınız.Kullandığınız sprey hem resminizi koruma amaçlı hem de üzerinize yerleştirmiş olabileceğiniz kurumuş bitki ya da farklı materyalleri sabitlemek amaçlıdır.Bu aşamada spreyi çok fazla kullanmamaya çalışın. Resminizin üstünden akarak kötü bir görüntü oluşturabilir.

RÖLYEF

7.AŞAMA

Çerçeveleme aşamasına geldiniz.Artık uzman birilerinden yardım alabilirsiniz.Resminizdeki renkler ,tablonuzu sergilemek istediğiniz yeri belirlemeniz çerçeve seçimini kolaylaştıracaktır. Rölyefinizi bütünleyecek bir paspartu seçimi resminizi olduğundan daha hacimli gösterecektir.

Kendi ellerinizle hazırladığınız rölyef tablonuz artık duvarlarınızı süsleyebilir.Bu çalışmayla hem beğendiğiniz resimleri duvarlarınızda sergileyebilir hem de “kendin yap rölyef  “çalışmasını bitirmiş olmanın gururunu yaşayabilirsiniz.Eğer çıkan sonuçtan memnun kaldıysanız kağıt rölyef çalışmasını başka yerlerde de kullanabileceğinizi de söylemek isteriz.

RÖLYEF ÇERÇEVE

Misafirlerinize servis yaparken kullanabileceğiniz tepsiler,depolama amaçlı kullanabileceğiniz kutular bunlardan bazılarıdır.

 

Rölyef nedir ve nasıl yapılır?

Yüzeyde çökertme ya da yükseltme şeklinde yapılan sanatsal çalışmalara verilen genel bir isimdir. Kısaca kabartma da denilmektedir. Kabartma eserler, tarihi yapıların veya insan figürlerinin boyutlandırılarak oluşturulması ile ortaya çıkmaktadır.

Rölyef hangi malzemeden yapılır?

12 adet poster (efe matbaa,keskin color vb yerlerden bulabilirsiniz)
Kretuvar bıçağı (hobi malzemeleri satan yer )
Ütü,ütümat (hobi malzemelri satan yer)
Soğuk şeffaf slikon ve tabancası (nalburiyelerde bulunur)
Renkli keçe uçlu kalemler (kırtasiyede bulunur)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir