Yatak Odasında Köşelerden Yararlanın

Küçük Evleri Nasıl Yerleştirebiliriz?

binance refarans

Dar Alanları Nasıl Değerlendirebiliriz?

Zaman geçtikçe artan nüfus miktarı ile ihtiyaç duyulan ev miktarının sayısı doğru orantılıdır. Bu durumda ne kadar çok insan o kadar çok ev mantığı ile yola çıkıldığı için geniş ev yapımlarından vazgeçilmiş, aynı büyüklükteki alanlara daha fazla daire sığdırılmaya çalışılmıştır. Bizim yaşam alanlarımızı oluşturan dar evleri nasıl en doğru şekilde yerleştirebiliriz?

Eşyaları Simetrik Ölçülerle Yerleştirin

Dar ancak uzun alanlarda, duvarın uzun kısmına eşyaları aynı doğrultuda yerleştirebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde odanın bir tarafı daha boş kalarak size yaşam alanı sağlayacaktır. Boş kalan duvarlarınızı, çerçeveler veya tablolar gibi kişisel eşyalar ile süslerseniz daha çok kendinize ait hissedeceksiniz.

Eşyaları Doğru Ölçülerle Yerleştirin

İki Yatağı Yerleştirirken Köşelerden Yararlanın

Küçük odanızı yerleştirirken köşeleri boş bırakmayın. Yan yana uzunlamasına yerleştireceğiniz yataklardansa iki köşeye yerleştireceğiniz yataklar çok daha iyi görünecektir. Yatakları uzunlamasına yerleştirirseniz eğer ölü alan olarak adlandıracağımız boş alanlar göreceksiniz ancak köşelerde kalan yataklar sayesinde odanın ortasında kalan boş alan ile kullanabileceğiniz alan sayısı artacaktır. Böylece çok daha ferah bir odaya sahip olacaksınız.

Yatak Odasında Köşelerden Yararlanın

Saklama Alanları İçin Boş Duvarları Kullanın

Kendinize ekstra saklama alanı kazandırmak için illa yere kadar uzanan kitaplıklara ihtiyacınız yok. Mobilyaların biraz daha yukarısına yerleştireceğiniz simetrik desenli raflar işinize çok yarayacaktır. Hem dekoratif bir görünüm elde edeceksiniz hem de ölü alanları değerlendire bileceksiniz.

Yüksek Duvarlardan Yararlanın

Banyoda Yerden Tasarruf Edin

Küçük evlerimizin bir diğer problemlerinden biri de küçük banyolarımız. Ve bu küçük banyolarda yerleştirilebilecek tek bir makine yeri bulunması. Ancak günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlayan kurutma makinelerini de yerleştirebilecek bir yer bulmalıyız. Niçin üst üste koymayalım ki? Düzenleyeceğimiz bir raf sistemiyle bu düşüncemizi hayata geçirebilir ve alandan da tasarruf edebiliriz.

Banyo Alanından Tasarruf Edin 1

 

Oturma Odası İle Mutfağı Birbirinden Ayırın

Dar evlerimizde genellikle kullanılan mutfak tarzı olarak Amerikan mutfağı görmekteyiz. Oturma alanı ile mutfağın iç içe olduğu bu görüntüden hepimiz hoşlanmayabiliriz. Ancak bu alanları kendi imkânlarımız ile birbirinden ayırıp farklı konseptler belirleyebiliriz. Araya konulacak ada misali bir masa veya L şeklinde bir koltuk imdadımıza yetişebilir.

Oturma Odası İle Mutfağı Birbirinden Ayırın

Küçük Mutfaklarda Masa Düzeni

Masa düzeni olarak mutfağa uygun daha çok kişi alabilecek masaları tercih etmeliyiz. Dar ancak uzun bir mutfağa sahipsek tam olarak bu konsept de bir masa kullanabiliriz. Masamızı duvara yakın tutarak daha fazla insana yer bulabiliriz. Mutfağımız kare ise de ortaya alacağımız yuvarlak masamız ile bu alanı en verimli şekilde kullanabiliriz.

Küçük mutfaklarda Dar Ancak Uzun Masalar

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir