DekorasyonDekorasyon Önerileri

Merdiven Dekorasyonu

Daha ne olabilir ?diyorsanız,merdiven dekorasyonu yazımıza göz atmalısınız

Merdiven Dekorasyonu

Çok katlı evlerde merdivenler dekorasyon açısından sanıldığı kadar sınırlı değildir. Evinizin içinde ya da dışında bulunan merdiveninizi farklı tasarımlarla evinizin çekici bir alanı haline getirmeniz mümkündür. Bu yazımız merdiven dekorasyonu hakkında size bazı ipuçları sunuyor.

İhtişamın Simgesi

İki ya da üç katlı evinizin iç merdiveni klasik bir tarzda ihtişamın göstergesi olabilir. Zeminde kullanılan mermerler lüks ve elegan bir görünüş sağlar. Merdiven kenarlarında kullanacağınız korkulukları şık ferforjeler ile tamamlayabilirsiniz. Alt kısmından geniş başlayarak yukarıya doğru daralan merdiven basamakları ise bir baloda süzülen genç bir hanımın eteklerinin verdiği zarafet hissini uyandırmaktadır.

 Klasik Ve Mahçup

 

Yukarıya doğru bir spiral şeklinde dönerek çıkan bir merdiven evinizde kusursuzluğun simgesi olabilir. Ortasına yerleştirilen geniş sütun gücü ortaya koyuyor. İlk bakışta görünmeyen merdivenin üst katları ise mahremiyetinize verdiğiniz önemin cisimleşmiş bir şekli olarak karşımıza çıkıyor.

Modern Tarzın Gözdesi

Modern tarzda döşenmiş bir evde ahşap ve şeffaf malzemenin birleşimi ile dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Ahşap zeminle uyumlu olan ahşap merdiven basamakları, sizi alt kattan üst kata davet ederken bir bütünün parçası olduğu izlenimini verecektir. Ahşabın renginin koyu alması ışık alan bir evde tasarımınıza netlik kazandıracaktır. Korkuluklarında kullanılan şeffaf malzeme, evin neredeyse ortasında olarak konumlandırılan merdivenin oda ile bütünleşmesini sağlarken genişlik hissini arttıracaktır.

Merdiven Boşluklarınızı Stickerlarla Hareketlendirin

 

Hz. Süleyman’ın tahtına doğru ilerleyen Belkıs’ın cam bir köprü üzerinde yürüdüğünden bahsedilir. Köprü o kadar net bir görüntü sağlamaktadır ki, Belkıs köprünün altından geçen sulardan korunmak için eteklerini yukarı doğru toplamıştır. Siz de merdiven boşluklarına yerleştirebileceğiniz stickerlarla çok farklı etkiler oluşturabilirsiniz. İsterseniz güzel bir manzara, isterseniz akan bir dere ile merdiveninize hareket katabilirsiniz. Resimden sıkıldığınızda da başka bir tanesi ile kolayca değiştirebilirsiniz.

Merdiven Altı Bahçe

Merdiveninizin alt kısmını bahçe şeklinde dizayn edebilirsiniz. Dekorasyonunuza uygun bir zemin ve üzerine yerleştireceğiniz objelerle dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

MERDİVEN YANI KİTAPLIK

Merdiveninizin yanında siz yukarı çıktıkça yükselen kitaplarınız da size eşlik edebilir. Merdiveninizden inip çıkarken gözünüze çarpan kitaplar bir sonraki okumanızı yönlendirebilir. Kitap raflarınızı şık objelerle de hareketlendirmeyi unutmayın.

Şeffaf Merdiven

Misafirlerinize bu kadarını da görmedik dedirtecek bir merdiven tasarımına ne dersiniz? Şeffaf malzeme ile üretilmiş merdiveniniz bulunduğu ortamı daha geniş gösterecektir. Her bir adımda boşluğa adım atar gibi bir deneyim istiyorsanız havada asılı gibi duran merdiven modellerini tercih edebilirsiniz.

Merdivenlerinizi Çerçeveler İle Dekore Edin

Merdivenlerinizin duvara dayalı olan kısımları boş olduğunda bir şeylerin eksik olduğunu hissedersiniz. Duvar dekorasyonunuzu çerçeveler, dekoratif raflar ve duvar kağıtları ile merdiveninizin yanındaki duvarı hareketlendirebilirsiniz.Duvarlarınızda kullanabileceğiniz çerçeveleri kendiniz tasarlamak isterseniz“Kendin yap:Rölyef Tabloları”yazımızı inceleyebilirsiniz. Kullandığınız dekorasyon malzemeleri merdiveninizdeki malzemelerle uyum gösterirse sade bir şıklık yakalayabilirsiniz.

Merdiven Boşluklarında Büyük Aydınlatma

Geniş bir merdiven boşluğuna sahipseniz aydınlatma seçerken dikkat etmelisiniz. Büyük ve aşağıya doğru sarkan bir avize daha zengin bir görünüş elde etmenize yardımcı olacaktır.

Merdivenlerinizi Vurgulayın

Merdivenlerinizde sensörlü ya da sensörsüz aydınlatmalar sizin için avantajlı olacaktır. Sensörlü aydınlatmalar kullanırsanız özellikle geceleri elektrik anahtarlarını aramak zorunda kalmazsanız. Kullandığınız aydınlatmalar merdiveniniz vurgulayarak hoş bir atmosfer oluşturmanızı sağlar.

Çekmeceli veya Açılır Kapaklı Merdiven

 

Merdivenlerinizi çekmeceli olarak tasarlarsanız bu size depolama olarak fazladan bir alan sağlayacaktır. Merdivenlerinizi depolama alanı olarak kullanmaya karar verdiğinizde sadece çekmece olarak değil kapak şeklinde açılabilen modelleri olduğunu da unutmayınız. Ayrıca renkli merdivenlerin evinizde bir odak noktası oluşturabileceğini bilmelisiniz.

Ahşap Merdiven

 

Evinizde rustik bir hava oluşturmak istiyorsanız, ahşap malzeme kullanmalısınız. Taş ya da mermer malzeme daha Avrupai bir hava katacaktır.

Etiketler

iyiyilcom

Dekorasyon blogu ayağınıza geldi. Evinize, ofisinize dekorasyon yapılır. 1 Saatte yazılır 2 dakikada okutulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı