yatak-seçimi-nasil-olmali

Yatak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

binance refarans

Yatak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem sağlıklı hem de huzurlu ve rahat bir uyku için yatak seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktaları biliyor musunuz? Bu yazımızda sizin için yatak seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini derledik.

 

Sünger veya Yaylı Yataklar Nedir?

yayli yatak secimi

Ana dolgu malzemesi yaydan oluşan, yatağa esneklik ve vücuda destek olması için içerisinde çelik yay konulan yataklara yaylı yatak denmektedir. Çelik yayların etrafına konforu arttırması için elyaf, sünger vb. dolgu katmanları konulabilir. Sünger yataklarda ise yay yerine farklı yoğunluklarda ki sünger plakalar kullanılmaktadır.

 

Sünger veya Yaylı Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaylı veya sünger yatak almayı kafaya koyduğunuz zaman tam ortopedik, yarı ortopedik ve ortopedik olmayan gibi kavramlar ile karşılaşmaya başlarsınız, bu kavramların yatağın rahatlığından daha çok dayanıklılığının seviyesini belirttiğini unutmamalıyız. Paket yaylı yataklar, vücudun farklı yerlerine farklı derecelerde basınç uyguladığı için yaylı veya sünger yataklardan daha konforlu bir uyku sunabilirler. Ancak yaylı yataklar, paket yaylı yataklara göre her zaman daha ekonomiktir. Sünger yataklar ise kullanılan süngerin yoğunluğuna bağlı olarak daha uzun ömürlü yada dayanıklı olabilir.

 

Viscoelastik Yatak Nedir?

yatak secimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Viscoelastik yatakları yaylı yataklardan ayıran en önemli özelliği uzay teknolojisi kullanılıyor olmasıdır. İlk olarak NASA tarafından kullanılan basınç azaltıcı madde olan viscoelastik malzeme bu yataklarda kullanıldığı zaman vücuda uyguladığı farklı basınç değerleriyle oldukça konforlu bir uyku sunabilmektedir. İçeriğindeki hafıza hücreleri vücut ile temas ettiklerinde ağırlık ve ısıya bağlı olarak hareketlenmeye başlar, bu hareket sayesinde yatak vücudunuzun şeklini alır. Viscoelastik yatak bu özelliği ile akıllı yatak olarak da adlandırlır.

 

Viscoelastik Yatak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açık hücre ve kapalı hücre olmak üzere iki farklı teknikte üretilmektedir. Günümüzde açık hücreli viscoelastik yataklar kapalı hücreli viscoelastik yataklara nazaran vücut ısısı ve basıncına duyarlı oldukları için daha çok tercih edilmektedir. Bu yatakları seçerken viscoelastik malzemenin ideal yoğunluklarda olup olmadığına ve yatağın hava alması yani yoğun hava geçirgenliği için özel kesimli destek katmanının olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir